دانشجویان ورودی 62 و 63 دانشکده علوم اجتماعی علامه

تسلیت به آقای حبیبی

نویسنده :دوست اول
تاریخ:چهارشنبه 22 مرداد 1393-09:53 ب.ظ

با خبر شدیم دوست عزیزمان جناب آقای غلامرضا حبیبی در غم از دست دادن یکی از بستگانشان به سوک نشسته اند. بدین وسیله از طرف کلیه دوستان به ایشان و خانواده محترمشان تسلیت گفته و از خداوند متعال آرزوی صبر برای بازماندگان و غفران و رحمت برای مرحومه داریم


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

روز خبرنگار برای همه خبرنگاران آزاد اندیش و مستقل و پایبند به اصول اخلاقی حوزه رسانه گرامیست

نویسنده :دوست اول
تاریخ:جمعه 17 مرداد 1393-03:16 ب.ظ

از مناسبت های مهم هفته جاری، هفدهم مردادماه است. اکثر ما این روز را به عنوان «روز خبرنگار» در تقویم رسمی کشور می شناسیم اما نمیدانیم چه کسانی و چگونه این روز را به تقویم کشورمان هدیه کردند. اتفاقی که به تولد روز خبرنگار انجامید، در هفدهم مردادماه 1377 در شهر مزارشریف افغانستان رخ داد.

دولت ایران، سازمان ملل و قریب به اتفاق دیگر کشورهای جهان در آن سال ها حکومت طالبان را به رسمیت نمی شناخت. رییس جمهوری قانونی افغانستان در آن روزگار «برهان الدین ربانی» بود.. تنها چهار کشور جهان از جمله پاکستان، عربستان و امارات متحده عربی، طالبان را به رسمیت می شناختند.

در روزگار جنگ های داخلی افغانستان، کابل در تصرف طالبان بود و برهان الدین ربانی، شهر مزارشریف واقع در شمال افغانستان و در مجاورت با مرز ازبکستان را پایتخت موقت اعلام کرده بود. در این زمان اغلب سفارتخانه ها در افغانستان یا به طور کامل تعطیل و برچیده شدند و یا اندک موارد باقیمانده، به این شهر اسباب کشی کردند. مزارشریف سومین شهر بزرگ افغانستان پس از کابل و هرات و مهمترین شهر این کشور در مناطق شمالی افغانستان است. ناگفته نماند که در همان حملات رعدآسای آغازین، طالبان یکبار موفق به فتح این شهر شدند. اما بیش از 48 ساعت در آنجا دوام نیاوردند. مردم با رهبری ژنرال «عبدالملک» علیه آنها شوریدند. این قیام فراگیر و خونین بیش از ده هزار کشته و مجروح و اسیر روی دست طالبان گذاشت. بر اثر این حادثه، گروه طالبان، از مردم این شهر کینه به دل گرفته و به طور گسترده عقب نشینی کردند. اما سه سال بعد با خشمی توفنده به این شهر بازگشتند.  

در مردادماه سال 1377، حملات طالبان به سمت شمال دوباره آغاز شد. استانهای «بادغیس» و «فاریاب» به سرعت سقوط کردند و «اسماعیل خان» که پس از احمدشاه مسعود، دومین قدرت و چهره اصلی در میان فرماندهان جهادی بود، به اسارت آنان درآمد و صبح هفدهم مرداد به مزار شریف رسیدند.

در آغازین ساعت های این روز و پیش از آنکه طالبان به طور کامل وارد شهر شوند، حدود 12 نفر مردان مسلح به کنسولگری یا همان سفارت موقت ایران حمله کردند و به زور وارد ساختمان شدند. «الله مدد شاهسون»، کارمند دبیرخانه سفارت و تنها بازمانده آن فاجعه که به نحو معجزه آسایی نجات یافته است، در بازگویی خاطره تلخ آن روز نقل می کند: مهاجمان، بچه های ایرانی را در یک اتاق در زیرزمین محبوس کرده و با اشاره به تلفنی که در آن اتاق بوده، فرمانده آنها میپرسد: «از این تلفن میشود به پاکستان هم زنگ زد؟ و هنگامی که پاسخ مثبت بچه ها را میشنود، سراغ خط دیگرش را میگیرد که در اتاق طبقه بالا بوده است. به گفته شاهسون این فرد برای تلفن زدن به آن اتاق میرود. و نمیدانم چند دقیقه گذشت که همان مرد که فارسی را هم به لهجه پاکستانی ها حرف میزد، همراه چند مسلح دیگر برگشت و بدون مقدمه و به صورت ناگهانی شروع به تیراندازی به سمت بچه های ایرانی کرد.

سردار شهید محمدناصر ناصری، شهید نوری کارمند بخش کنسولی سفارت، شهید نوروزی و محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا) از جمله این افراد بودند.

طالبان بعدها و به کرات و با اصرار دخالت در این فاجعه را تکذیب کردند. و درست میگفتند. زمانی که مولوی عبدالمنان نیازی به کنسولگری ایران رسید، با جسد بیجان 9 تن از ایرانیان روبه رو شده بود. اما این سوال هرگز پاسخ داده نشد که چه کسی بچه های ما را و چرا این چنین وحشیانه قتل عام کرد؟

برداشت آزاد از شماره جدید هفته نامه پنجره

منبع اصلی http://www.parsine.com:
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 

تبریک عید فطر

نویسنده :دوست اول
تاریخ:یکشنبه 5 مرداد 1393-06:08 ب.ظ

پیشاپیش عید فطر را به همه دوستان تبریک می گوئیم

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic